Pohybový aparát

Pohybový aparát člověka se člení na čtyři funkčně nedělitelné složky pohybového systému: aktivní systém (svaly, šlachy), pasivní systém (kosti, klouby), řídící systém (CNS, periferní nervový systém) a zásobovací systém (cévy).

Pasivní, opěrný systém

Kosti jsou živý, plastický orgán. Mezi základní vlastnosti kostí se jednoznačně řadí pevnost, tuhost, odolnost a elasticita. Podle tvaru a velikosti rozeznáváme kosti krátké, dlouhé a ploché. Povrch kosti je kryt tuhým vazivovým listem, okosticí, která je silně prokrvená, inervována a z tohoto důvodu je citlivá a bolestivá. Okostice má na starosti výživu kostí, umožňuje růst do šířky a srůstání kostí při zlomeninách. Pod okosticí je uložena samotná kostní tkáň. Základními stavebními složkami kostní tkáně jsou buňky (osteocyty), vlákna (kolagenní, elastická) a tvrdá mineralizovaná mezibuněčná hmota. Kost sama o sobě je nepohyblivý orgán. Pohyblivé spojení kostí je zajištěno klouby. Kloub se skládá z kloubního pouzdra, kloubních konců spojovaných kostí a nitrokloubní chrupavčité destičky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení