Fascie

Fascie, svalová povázka je vazivový obal, který kryje celý povrch svalu. Fascie obaluje a spojuje svalová vlákna, celý sval a vytváří úpony svalu ke kosti. Úponem je v tomto případě myšlena šlacha. Pokud je celý sval obalen vazivem, má fascie označení povázka svalová. Fascie neobaluje nejen svaly, ale i povrch každého oddílu těla. Zde se fascie označuje za fascii povrchovou. Vrstva fasciií, jejich úprava, detailní stavba a úprava vazivových snopců fascií závisí na místních mechanických vlastnostech. V některých místech se ve fascii vytvářejí proužky a poutka, která fixují fascii například ke skeletu nebo ke šlaše. Průchody cév a nervů skrze fascii jsou podmíněny fasciálními snopci vytvářející charakteristickou strukturu.

Uvolňování fascií

Není to ještě tak dlouho, co byly fascie považovány jen za méně důležité "obaly" svalů a orgánů. Poznatky moderních výzkumů, ale ukazují pravý opak.

Sport, rehabilitace, prevence zranění jsou oblasti, kde se uvolňování fascií aktuálně hojně praktikuje. Pro dobře fungující fasciální síť je velmi důležitá kvalitní technika fasciálního tréninku. Ideální pomůcka, kterou používají i vrcholoví sportovci, je tzv. fasciální válec. Na této pomůcce dochází při cvičení k efektivnímu uvolňování a zahřívání fascií, kdy člověk vlastní vahou vytváří silnou kompresi. Zajímavou novinkou v oblasti fasciálních válců je pomůcka Thera-Band masážní válec. Jedná se o velmi lehký válec, který nabízí možnost volby "obalu" a tím i různé tuhosti vrchní vrstvy, která působí tlak na pokožku.
 

Moderní masážní pomůcky pro uvolnění fascií

Vývoj jde nezadržitelně vpřed a klasickému uvolňování tzv. rollingem na různých typech masážních a fasciálních válců vznikli silní konkurenti. Aby samotná masáž byla ještě efektivnější, tak do klasického válce i do masážních míčů bylo zakomponováno vibrační jádro. Tím vlastně došlo ke spojení vibroterapie a klasického uvolňování fascií pomocí vlastní váhy.

Toto vylepšení posouvá tyto pomůcky o mnoho levelů vpřed. Masážní pomůcky jsou nabízeny v různých variantách a intenzita vibrace lze regulovat. Activ Roll je klasický masážní válec o průměru 15cm a délkou 45cm. Tratac Activ Roll mini je fasciální vibrační válec s menšími rozměry, je lehký a snadno se vejde do každého tréninkového batohu. Velmi praktický je tvar dvojitého masážního míčku Tratac Active Ball, který je vyráběn v černé a růžové variantě. Nejpopulárnější vibrační masážní válec je aktuálně Theragun Wave Roller, který vyrábí společnost Thera-Body a je vhodné ho kombinovat s masážními pistolemi Theragun.

Fasciální nože

Jedná se o pomůcky pro efektivní manuální terapii měkkých tkání. Fasciální nože mají mnoho tvarů a jejich hrany disponují různě zkosenými "břity".
Různé hrany a výčnělky umožňují změnou úhlu přiložení kontrolovat intenzitu prováděné terapie. Zpravidla bývají tyto terapeutické pomůcky kombinované s dalšími technikami jako jsou masážní baňky, tejpování nebo Flossing za pomoci kompresní gumy Flossband.

Kvalitní fasciální nože by měly být vyrobeny ručně a to z lékařského nerezu, hladký povrch zaručuje snadné čištění a dezinfekci. Správným použitím fasciálních nožů je fyzioterapeut schopen s menším zatížením svých rukou pracovat daleko účinněji a přesněji cílit tlak. Kombinací fasciálních technik lze mírnit až odstranit akutní nebo chronické bolesti, zvětšit rozsah pohybu, podpořit krevní oběh a nastartovat samoléčebné procesy, snížit napětí a podpořit regeneraci.