Akupunktura

Je nejstarším základním článkem tradiční čínské medicíny. Největší rozvoj zažila v 7. století, kdy se z ní stal samostatný léčitelský obor v Číně. Do Evropy dorazila až v 17. století. Jejím základním cílem je nastolení harmonie mezi jin a jang a uvolněním životní energie čchi, která se může blokovat v energetických drahách tzv. meridiánech a způsobovat bolesti v pohybovém aparátu člověka i v jeho orgánových soustavách nebo ovlivňovat neshody v psychosomatickém propojení těla a mysli. Uvolněním a správným prouděním Čchi v meridiánech dochází k rovnováze těla a odstupu všech bolestí a neduh, které tělo prožívalo.

Kdy se akupunktura využívá

Akupunktura je zapichování tenkých jehliček do akupunkturních bodů, kterých je na těle 657, ale ve většině případů se akupunktura zabývá jen 361 body. Tyto body najdeme všude po těle, od hlavy až po paty a jsou seřazeny na jednotlivých meridiánech. Vpichem akupunkturní jehličky do tohoto bodu můžeme stimulovat nebo utlumovat jak jednotlivé orgány, tak i celý organismus společně s psychikou. Tento stav je vhodný i pro diagnostické metody.  Akupunktura působí léčivě i preventivně a je vhodná pro veškeré věkové kategorie. Dokáže zvýšit obranyschopnost, posílit organismus a zlepšit psychiku. Napomáhá při léčbě migrén a bolestí hlavy, u alergických stavů, při bolestech pohybového aparátu, u onemocnění dýchacích cest, při funkčních poruchách trávení (hlavně žaludek a slezina), ovlivňuje neurotické poruchy atd… Akupunktura pomáhá i jako odvykací kúra při kouření, obezitě nebo třeba alkoholismu. Důležité je dbát na hygienu celé procedury a na informovanost o ní! Dobré je používat akupunkturní jehly na jedno použití.

Alternativy akupunktury

Pokud se člověk bojí jehel, ale přesto chce akupunkturu vyzkoušet, existují i neinvazivní metody, které fungují na stejném principu jako akupunktura. Může jít o elektrické stimuly, laser, moxy (moxování- nahřívání akupunkturních bodů teple), baňky (baňkování- masáž způsobená pod tlakem, kde se aktivují akupunkturní body) nebo třeba akupresura (tlaková masáž, podobná čínské masáži Tuina). Při akutních problémech se akupunktura aplikuje až 2x týdně, při udržovaní zdravotního stavu už je to podstatně méně. Akupunktura by se neměla aplikovat před zjištěním správné diagnózy, při krvácivých stavech, totálním vyčerpání, kachexii, nádorových onemocnění a v těhotenství.