Balneologie

Balneologie je obor, který se zabývá vznikem, jímáním, analýzou, úpravou a následným využitím přírodních léčivých zdrojů k léčebným účelům. Balneologie je také nauka o léčbě přírodními léčivými zdroji, jejich účincích na lidský organismus a o lázeňských léčebných metodách. V balneologii jsou využívány k léčbě fyzikálně-chemické a biologické účinky přírodně léčivých zdrojů. Účel balneologie nespočívá nejen v léčbě, ale má i charakter prevence na všech stupních. Svým medicínským celostním přístupem se uplatňuje ve všech klinických oborech. V prevenci primární je součástí wellness a medical wellness. Zastoupení nalezne v léčbě chronického stadia nemocí a též je nezbytným pomocníkem při rekonvalescenci po úrazech a operacích.

Balneoterapie

S balneologií je úzce spjata balneoterapie, při které jde už o samotnou léčbu přírodními léčivými zdroji. Mezi přírodní léčivé zdroje patří: zřídelní plyn, peloidy, přírodní minerální vody a léčivé klima. Balneoterapie zahrnuje souhrn konkrétních léčebných postupů a metod, které se užívají v místě příslušného zdroje, je pod lékařským dohledem a jejím cílem je uzdravení nemocného jedince. Je nedílnou součástí lázeňské léčby, která má v České republice hluboké kořeny. Podle způsobu aplikace přírodních léčivých zdrojů rozeznáváme balneaci vnitřní a zevní. Vnitřní balneace zahrnuje pitné kůry, inhalace, kloktání a výplachy. Do zevní balneace spadají zábaly, obklady, polevy, sprchy, otěry, oviny a různé formy koupelí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení