Bahno z Mrtvého moře

Bahno z Mrtvého moře je stoprocentní přírodní produkt bohatý na homogenní směs minerálů, stopových prvků, organických a anorganických prvků. Z minerálů lze zmínit vápník, který zpevňuje buněčnou membránu a aktivuje enzymy; hořčík urychluje buněčný metabolismus, zpomaluje projevy stárnutí a snižuje přecitlivělost kůže; brom zmírňuje a hojí kožní potíže; zinek působí proti tvorbě akné a lithium zvyšuje účinek balneoterapie u psoriázy. Bahno z Mrtvého moře se těží pouze bagrováním a izraelské bahno je kvalitnější než jordánské. 

Účinky bahna z Mrtvého moře

Všeobecný účinek bahna z Mrtvého moře spočívá v revitalizační a čistící funkci a v regeneraci buněčné struktury položky. Aplikuje se jako zábal nebo maska. Teplý bahenní zábal se využívá ve zdravotnických zařízeních. Odstraňuje nervové a svalové napětí, zlepšuje krevní oběh. Dále přináší analgetické a zklidňující účinky, které spočívají ve zmírnění bolesti kloubů a celkově pohybového aparátu při revmatickém onemocnění.

V kosmetickém odvětví se bahno z Mrtvého moře používá jako maska na problematickou pleť například při akné. Upravené bahno se využívá pro zjemnění a čištění pokožky. 

Charakteristika Mrtvého moře

Mrtvé moře je slané bezodtokové jezero, které se nachází na hranicích Izraele a Jordánska. Vzniklo před třemi miliony lety po velkém vrásnění zemské kůry. Je nejníže položenou vodní hladinou na zemi, leží 420 m pod úrovní hladiny moře. Zdrojem vody je převážně řeka Jordán, která do Mrtvého moře ústí na severu. Dalším zdrojem vody jsou četná vádí, jenž do moře ústí na západním a východním břehu. Mrtvé moře je nejslanějším mořem na světe a voda z něho se uvolňuje pouze vypařováním. Vysoký obsah soli ve vodě má za následek samovolné nadnášení bez našeho vlastního úsilí a naprosto vylučuje jakýkoliv podvodní život kromě vysoce specializovaných mikroorganismů.

Mrtvé moře je bohaté na vysokou koncentraci minerálů a stopových prvků, které mají blahodárný vliv při léčbě kožních onemocnění, např: psoriáza, ekzémy, akné nebo také při léčbě revmatických či respiračních obtížích. Z minerálů můžeme jmenovat hořčík, vápník, draslík, sodík, zinek, brom a chlór.

Dlouhodobý problém Mrtvého moře

Dlouhodobým problémem Mrtvého moře je jeho vysychání, kdy se hladina každý rok sníží zhruba o metr. Pokud by pokles hladiny pokračoval dosavadním tempem, mohlo by moře do roku 2050 zcela vyschnout. Na základě těchto zjištění izraelský ministr a jeho jordánský protějšek podepsali historickou dohodu o záchraně Mrtvého moře. Problém s vysycháním by mělo vyřešit dvě stě kilometrů dlouhé potrubí, které bude přivádět vodu z Rudého moře do Mrtvého moře. Projekt, který by měl stát dvacet miliard dolarů, počítá i s výstavbou odsolovacího zařízení. Odsolovací zařízení umožní Izraeli a Jordánku získávat pitnou vodu.