Artróza

Co je vlastně artróza?

Artróza nebo také osteoartróza (někdy jsou používána i nepřesná nebo zkomolená označení jako osteoartritida apod.) je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje nezanedbatelné procento celé populace, dle posledních výzkumů je to více jak 10%. Dá se tedy hovořit o rozšířeném onemocnění pohybového aparátu, kterým trpí každý 10. člověk. Nejčastěji tyto problémy řeší osoby starší 65 let (téměř 70%) a jelikož trend stárnutí populace pokračuje, lze odhadovat, že pacientů s touto diagnózou bude raketově přibývat. Příčinou tohoto onemocnění je nadměrné opotřebení chrupavky, která tvoří styčnou plochu mezi klouby. Destrukce samotné chrupavky nebolí, takže jsou první stádia nemoci bez bolesti. S úbytkem chrupavky nejdříve tělo bojuje zvýšením tvorby agrekanu s vyšším obsahem chondroitin sulfátu. Po vyčerpání tohoto kompenzačního mechanismu se objevují první bolesti a zánět okolní tkáně (kloubní pouzdro, kost přilehlá k chrupavce). Kost reaguje dalším obraným mechanizmem a vznikají výrůstky tzv. osteofyty, které celý stav ještě zhorší a bolest je stále více intenzivní.
Artróza zpravidla postihuje nosné klouby (kyčelní kloub, kolenní kloub), ale zasažen může být i ramenní kloub, loketní kloub, páteř kotník a malé klouby prstů. Rizikovými faktory pro rozvoj artrózy jsou: obezita, nedostatek pohybové aktivity, přetěžování při sportu, těžká fyzická práce, vrozené vady a s nimi spojené nesprávné postavení kloubních ploch atd.

Příčiny artrózy

Primární osteoartróza, též idiopatická, je taková, kde není příčina jasná, zahrnuje většinu případů. Rizikové faktory vzniku primární artrózy jsou genetické dispozice, nadváha, nadměrné a jednostranné zatížení kloubů při určitých činnostech. Podle lokalizace se označuje jako:

A) Lokalizovaná artróza

ruce: Heberdenovy a Bouchardovy uzly, rhizartróza
nohy: halux valgus, rigidus
koleno: gonartróza
kyčle: koxartróza,
páteř: spondylartróza, spondylóza, diskopatie

B) Generalizovaná artróza – postihuje tři a více kloubů nebo kloubních skupin.

Sekundární artróza vzniká následkem úrazu, vrozené nebo vývojové vady (např. vrozené vymknutí kyčlí) nebo v důsledku jiného onemocnění (např. zánětlivá onemocnění kloubů, metabolická onemocnění, akromegalie, hyperparatyreóza, krystalické artropatie, osteonekróza, neuropatický kloub a další). U sekundární artrózy je třeba na prvním místě léčit primární onemocnění.

Koho artróza postihuje

Artróza postihuje převážně starší lidi, ale nevyhýbá se i mladším jedincům. Příznaky artrózy jsou: bolest, která se projevuje zpočátku jenom po námaze, poté i v klidovém režimu, ztuhlost, otok kloubu, omezení pohybu, deformace (kostní výrůstky). Při léčbě artrózy se používají kortikoidy, chondroprotektiva, elektroterapie, magnetoterapie atd. V těžkých stádiích artrózy je jediným možným řešením operace, kdy je postižený kloub nahrazen umělou protézou.

Co pomáhá na artrózu

Ke zmírnění bolestivých projevů artrózy je velmi vhodným a účinným prostředkem Biofreeze, jenž neobsahuje chemické analgetické látky a tělo si na něj nevytváří závislost. Bez zvyšování dávky je proto stále účinný a snižuje bolest. Biofreeze je mimořádně účinný chladivý gel na přírodní bázi, který ulevuje od bolesti a napomáhá k normálnímu návratu do života. Jedná se o doplněk léčby, který nezatěžuje organizmus chemikáliemi nebo léky. Další vhodným doplňkem jsou ortézy a bandáže. Jedná se o zdravotní pomůcky, které mají určitý kloub nebo část těla chránit, odlehčit, poskytovat oporu a tepelný komfort. Při správném výběru ortézy na artrózu může dojít k ústupu bolesti, ale nejedná se o vyřešení problému. Důležitou prevencí je také udržovat své tělo a klouby v dobré kondici, což platí hlavně pro aktivní jedince či přímo sportovce. Pro nejlepší regeneraci a masáž svalů je vhodný moderní přístroj THERAGUN G3PRO. Dalšími postupy, které mohou přinášet úlevu od bolesti, jsou např. tejpování nebo tepelná terapie kloubů.