Termoterapie

Jde o souhrnný název pro různé lázeňské a léčebné procedury, ke kterým je využíváno teplo. Termoterapie dokáže příjemně uvolnit svaly díky prokrvení celého těla, které terapie teplem způsobuje. Příkladem termoterapie jsou parafínové či bahenní zábaly. 

Termoterapie je také označována jako tepelná terapie. Tepelná terapie patří do oblasti fyzikální terapie, kdy se při působení na organizmus využívají účinky tepla. Podle použité teploty dělíme termoterapii na pozitivní (působení teplými a horkými podněty), negativní (působení chladnými a studenými podněty), indiferentní (pacient nepociťuje ani teplo, ani chlad). Podle rozsahu aplikace dělíme termoterapii na částečnou a celkovou. Teplo se organizmu může předávat přímým kontaktem – voda, vzduch, peloidyparafínlávové kameny nebo bezkontaktně – infračervené záření, diatermie, ultrazvuk. Účinky pozitivní i negativní termoterapie souvisí s vazokonstrikcí (zúžením) a vazodilatací (rozšířením) kapilár, drobných artérií a žil. To vede k zvýšení metabolizmu ve tkáních, což má za následek snížení bolestivosti a otoků, zlepšení hojení, otužování,  k uvolňování svalového zkrácení, k uvolnění centrální spasticity, k zlepšení periferního prokrvení, k celkové regeneraci po sportovním výkonu, k zlepšení imunobiologkcých reakcí.  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení