SPA

Pojem SPA, který je často spojován s termínem wellness, pochází se starověkého Říma. SPA je zkratka počátečních písmen tří slov „Sanus Per Aquam“ a ve volném překladu SPA znamená „léčit skrze vodu“. Termínem SPA byly v Římě označovány horké prameny, vedle kterých se stavěly bazény. Bazény v těsné blízkosti horkých pramenů byly vybudovány pro římské legionáře, kteří se v nich léčili a relaxovali po bitvách. SPA zahrnuje všechny procedury a kůry spojené s vodou. Nejčastější podobu SPA procedur mají koupele: perličkové, minerální, olejové, aromatické, koupele s květinami a hudbou.

Využívají se i sprchy, vichy sprchy. Voda sama o sobě má relaxační účinky a léčebné účinky. Při SPA procedurách se používají produkty s cíleným zaměřením na zdraví, krásu a pohodu. Původně používaný termín SPA splynul s pojmem Wellness. V současné době se používají oba termíny v závislosti na charakteru a konceptu poskytovaných služeb a na preferenci provozovatelů nebo majitelů SPA center/wellness center.

SPA centra jsou centra zdravého životního stylu, která nabízejí a prodávají osobní služby a podporují optimální duševní, tělesný a zdravotní stav. Pomocí celé řady osobních programů a služeb lze u klienta docílit zlepšení vnějšího vzhledu. Návštěva nebo pobyt ve SPA centru přináší relaxaci, regeneraci, revitalizaci a obnovu potřebných sil.