Posilovací guma

Posilovací guma je oblíbeným a efektivním doplňkem, která se využívá v rehabilitaci, fitness a ve skupinových lekcích. Své zastoupení našla i v domácím cvičení. Cviční s posilovacími gumami by mělo být součástí každého tréninku. Nejen že dochází ke zpevnění svalových skupin, ale zároveň se příslušné svalové skupiny i protahují. Výsadní postavení na světovém trhu zaujímá značka Thera­Band, která je hlavním dodavatelem posilovacích gum do rehabilitačních zařízení, lázeňských zařízení a fitness center. Značku Thera­Band si také velmi oblíbili osoby, které preferují cvičení v pohodlí domova. Výhodou posilovací gumy je její dlouhá životnost a skladnost. Na běžně prováděné rehabilitační cvičení či posilování je dostatečná délka 1,5 - 2 m. Posilovací guma takových rozměrů se ideálně vejde do každé kapsy a lze ji mít tedy vždy po ruce. Protažení různých svalových skupin využijete vlastně kdekoliv a kdykoliv. Při silovém tréninku nebo rehabilitace zase využijete tzv. systém progresivního tréninku. Jde o to, že společnost TheraBand vyrábí kvalitní posilovací gumy v 8 různých stupních tuhosti. Tyto stupně obtížnosti jsou rozlišeny barvou produktu. Hlavní výhodou je, že jak se člověk v rámci rehabilitace či tréninku zlepšuje, posouvá se v barevné škále posilovacích pomůcek výše, nemění tedy úchop ani systém cvičení, pouze změní barvu posilovací gumy

Skladování posilovací gumy

Pokud posilovací gumu právě nepoužíváme měla by být skladována při pokojové teplotě a nejlépe zavěšená. Nenechávejte cvičební gumu ležet na podlaze, kde je instalováno podlahové topení!
Není žádoucí, aby došlo ke spojení (slepení) gumy v místě, kde byl již cvičením odstraněn pudr. Ve chvíli, kdy se guma lepí, je v místě spoje náchylnější na roztržení. Pudrový prášek lze v případě nutnosti nahradit dětským pudrem nebo běžným kukuřičným škrobem.

Jak správně cvičit s posilovací gumou?

Kvalitní posilovací guma může být pravidelně namáhána. Posilovací gumy Thera-Band jsou uzpůsobeny pro namáhání tahem. Je však velmi důležité cvičební pomůcku dobře skladovat a  dodržovat některá základní pravidla. Při cvičení se nedoporučuje natahovat posilovací gumu o více jak 300%. Jestli jste schopni opakovat cvičení a natáhnout posilovací gumu až o 300%, přejděte na těžší obtížnost. Nikdy nepoužívejte poškozenou či slepenou posilovací gumu, hrozí její přetržení. Při cvičení dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu gumy s ostrými či horkými předměty. Cvičte zásadně bez prstýnků, náramků, řetízků, hodinek, dámy musí být opatrné i na své nehty. Pokud provádíme cviky, kde je nutné si na posilovací gumu stoupnout, je důležité mít očištěnou podrážku, aby opět nedošlo k poškození posilovací gumy. Cviky s gumou naleznete v sekci návody.

Posilovací gumy Thera-Band

Z nabídky posilovacích gum Thera-Band si můžete vybrat z pěti různě dlouhých variant: posilovací guma Thera-Band o délce 2m, posilovací guma Thera-Band o délce 5,5m, posilovací guma Thera-Band o délce 45,5m, posilovací guma Thera-Band o délce 2,5m v cestovním obalu a posilovací guma Thera-Band v distributorském balení 15 x 1,5m.