Éterické oleje

Éterické oleje, které jsou známé i pod pojmem esenciální, se řadí mezi aromatické oleje. Již staří Egypťané poznali sílu éterických olejů a používali je k medicínským a kosmetickým účelům a při nabalzamování zemřelých. Dále jsou neoddělitelně spjaty s celým rostlinným léčitelstvím. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působit na naši psychiku a emoce.

Postup získávání éterických olejů

Éterické oleje se dají popsat jako těkavé vonné esenciální látky, destilované z přírodních silicí, které produkuje rostlina. Jejich získávání je možné třemi postupy. Prvním je DESTILACE, surovina je v původním stavu destilována vodní parou (takto se získává většina éterických olejů). Druhý způsob EXTRAKCE, se využívá hlavně při získávání silic z květů organickými rozpouštědly (petroléter nebo benzin). Třetí je LISOVÁNÍ, to se uplatňuje při výrobě silic z citrusové kůry. Každá lahvička éterického oleje obsahuje až několik set kilogramů rostlin. 

Éterické oleje od cosiMedu se uchovávají v tmavě hnědých lahvičkách, díky kterým je déle udržena bioaktivita olejů a přitom jsou průhledné, aby bylo vidět kolik éterického oleje v hlavičce ještě zbývá. Při výběru éterického oleje je důležité dbát hlavně na kvalitu a  biologickou aktivitu (přípravek musí být 100% přírodní). Levné éterické oleje mohou být syntetické a tudíž nemusejí mít žádný účinek.

Éterické oleje a ich využití

Éterické oleje mají široké využití, při každé aplikaci se však musí dbát na správné dávkování a účinky jednotlivých éterických olejů, aby nedošlo ke špatné kombinaci a tím se účinky jednotlivých olejů nevyrušily. Před prvním použitím je dobré si udělat test snášenlivosti na kůži předloktí kvůli alergické reakci. Nejčastějšími způsoby aplikace jsou INHALACE, kdy díky těkavosti éterického oleje, se vůně rozšíří do okolního prostoru a po vdechnutí se dostává až do čichového centra v mozku, kde příznivě působí na autonomní nervový systém. Takto nám můžeme pomoci od bolesti hlavy nebo svalového napětí, může navodit pocit uvolnění, relaxace a tepla. Dá se však využít i v aromaterapii nebo psychoterapii.

Nejčastějšími způsoby aplikace inhalací jsou aromalampy, kde stačí do 100 ml. vody nakapat 4-8 kapek éterického oleje. Saunové směsi, kde se kromě inhalace uplatňuje i vstřebávání přes póry v pokožce a dochází k příjímání éterického oleje s větší intenzitou. Na podobné bázi jsou založeny i koupele s éterickými oleji. V menším množství je můžeme najít i v parfémových kompozicích.

Další způsob aplikace éterického oleje je PERKUTÁLNÍ, což je pronikání oleje pokožkou. V tomto případě je nejvhodnější zvolit aromaterapeutickou- olejovou masáž. Při smíchání vhodného rostlinného a éterického oleje se přípravek dostane přes vrstvy kůže, přes mezibuněčné prostory až ke krevním vlásečnicím a tak se dostane do celého těla. Na jednu celotělovou masáž postačí 3-4 kapky éterického oleje. Mohou se vytvořit i  směsi éterických olejů přímo na míru zákazníka, musí se však dbát na dodržení správných účinků jednotlivých éterických olejů. Masáží s využitím éterických olejů se dá docílit jak uvolnění těla, tak i psychiky. Jelikož jsou éterické oleje těkavé, není vhodné je nechávat dlouhodobě otevřené.

Jejich uchování je dobré ve tmě a chladu, určitě nepatří do lednice!Důležité je dbát na jejich koncentraci a správné ředění, při vyšší koncentraci éterického oleje může dojít k podráždění, alergické reakci nebo bolesti hlavy! Některé éterické oleje nejsou vhodné pro těhotné ženy.