Ayurveda

Tradiční přírodní léčebný systém Ayurveda, který vznikl v Indii, je založený na tzv. holistickém přístupu, celostní přístup k člověku. Pojem ayurveda pochází ze staroindického jazyka sanskrt a překládá se jako věda, vědění o životě. Od roku 1982 je Ayurveda uznávána Světovou zdravotnickou organizací za účinný léčebný systém. Ayurveda je léčebný systém, který je tvořen z relaxace, jógy, meditace, masáží, aromaterapie, detoxikace a regenerace organismu, výživy, bylinné terapie a chromoterapie (terapie barvami).

Filozofie ayurvedy

Filozofie ayurvedy vychází z přesvědčení, že životní procesy neplynou izolovaně. Všechno má svůj řád, příčinu a souvislost. Cílem tohoto léčebného systému je dosažení spokojenosti, dlouhověkosti, zdraví a harmonie v dimenzi duševní, tělesné a duchovní. Hlavní princip ayurvedy spočívá v žití v souladu s přírodními zákony a osobní konstitucí. Od tradiční evropské medicíny se ayurveda odlišuje tím, že hledá a léčí příčiny nemocí.

Ayurvédský léčebný systém

Ayurvédský léčebný systém je tvořený tradičními indickými masážemi a procedurami. Účinky celo-tělové masáže spočívají v regeneraci, hluboké relaxaci, pročištění organismu a stimulaci krevního oběhu. Dále se zlepšuje spánek, struktura pokožky a jedinec přijímá do těla tolik potřebnou vitální energii. Pro ayurvedskou masáž se používá mandlový, kokosový, slunečnicový, olivový nebo sezamový olej.